Policie místo manželské poradny

Policie České republiky, stejně tak jako Městská policie, asistovala u manželských sporů partnerského páru v Hradci Králové.

Partneři řeší své neshody přes policii

KRÁLOVÉHRADECKO – Někdy i několikrát za noc

Někdy jednou za týden, jindy třikrát  za noc,  vyjíždějí policisté k jednomu partnerskému páru, který bydlí v centru města Hradce Králové. Nejinak tomu bylo i tuto noc, kdy 38letá podnapilá žena zavolala na tísňovou linku krátce před třetí hodinou ranní. Operačnímu důstojníkovi sdělila, že mezitím, co odešla „ven na pivko“, odvedl její bývalý přítel (35 let) z bytu její dvě děti ve  věku dva a šest let. Žena dodala, že přítel ji prý navíc i fyzicky  napadl. Na místo byla proto vyslána policejní hlídka, která zjistila, že případem se zabývají také již městští strážníci. Ti přijali krátce po půlnoci naopak oznámení od 35letého muže, který uvedl, že po probuzení v bytě spatřil dvě nezaopatřené děti, jejichž matka je pryč. Žádá strážníky, aby se o děti postarali. Mezitím je zjištěno, že děti jsou jeho a otec je proto poučen o rodičovských povinnostech.

Krátce po třetí hodině ranní přijímá od tohoto muže telefonát také operační důstojník Policie ČR, kterému volající sděluje, že se v jeho bytě nacházejí dvě osoby, které tam nechce. Policisté zjišťují, že se jedná o jeho přítelkyni a matku jeho dětí (současně majitelku bytu) a jejího kamaráda, kterého si pozvala. Věc je proto na místě vyřešena jako přestupek a policisté odjíždějí. Následuje další telefonát na tísňovou linku, při kterém žena oznamuje, že přítel kope do dveří bytu a dělá hluk. Hlídka se proto vrací na místo, podnapilého muže (s 1,85 promile alkoholu v dechu) zajišťuje a převáží na protialkoholní záchytnou stanici. Podezření z přestupku proti občanskému soužití následně postupují policisté z Obvodního oddělení policie II v HK na Magistrát města HK, kde se případem zabývá již také OSPOD.

Případ tím však zdaleka nekončí. Operační důstojník dnes dopoledne přijímá na tísňovou linku další oznámení ze stejné adresy, tentokrát týkající se údajného „nebezpečného jednání s nožem“, kdy volá opět 38letá žena. Na místo jsou proto okamžitě vysláni policisté, kteří zjišťují, že žena se rozhodla zavolat o pomoc na policii poté, co se do uvedeného bytu vrátil v ranních hodinách její druh z protialkoholní záchytné stanice. Ten, aby prý „vyžehlil svůj včerejší průšvih“, začal v bytě uklízet a přitom vzal do ruky volně ležící nůž, který chtěl umýt. Když toto spatřila oznamovatelka, kterou prý navíc překvapilo, že muž dobrovolně uklízí, zavolala na tísňovou linku. Protože policisté na místě zjistili, že se nejedná o protiprávní jednání, vyřešili věc na místě domluvou.

Co dodat? Pokud má volání na tísňovou linku charakter tísňového volání, musí policisté na místo samozřejmě vždy vyjet. Naopak je vhodné v této souvislosti také připomenout, že linka 158 neslouží k řešení rodinných problému, ale je určena občanům, kteří se ocitli v tísni nebo ve složité životní situaci.

tz:LB