Nečasův čajíček

 

“To je příliš slabý čaj na odstřelení premiéra.” Prohlásil Karel Schwanzerberg poté, co si vyslechl všechny dostupné informace o současné situaci, okolo zatčení nejbližších spolupracovníků Petra Nečase.

Karel Schwanzerberg je velmi pragmatický člověk. Zná svět a ví jak to chodí. Ví velmi dobře, že svět má dvě vrstvy. Jednu virtuální, která je o tom, jaké by to mělo být a tu druhou, která je zas o tom, jaké to je.

Pokud člověk vstupuje do politiky, musí se proměnit v regulerního schizofrenika, který navenek prezentuje, že přijímá jakousi virtuální vrstvu světa  jako obraz reality. V v každodenním životě se však  musí vyrovnávat  s druhou vrstvou, vrstvou skutečnosti.  V této skutečnosti  lidé nejsou tak hodní a nezištní, jak bychom si přáli. Toto je  skutečnost, ve které musíme pracovat s tím co máme. Jsme na tom zatím tak, že  o velikosti charakteru člověka můžeme psát knihy,  točit filmy, ale nemůžeme jej brát jako nezpochybnitelný fakt.

Politika je bohužel samozřejmě plná intrikovaní, lhaní a předstírání. Hlavním důvodem je to, že to prostě funguje. Krátkodobé cíle (a jiné politik nemá), se tímto způsobem plnit daří.

Ačkoliv by mohlo působit velmi optimisticky, že se budou dohledávat a trestat jednání, která se odehrávají pod onou virtuální vrstvou skutečnosti, ke skutečné změně nedojde tehdy, až se budou lidé bát udělat něco špatného proto, že by je přitom mohli chytit a potrestat.

Ta skutečná změna bude, až lidé prostě nebudou mít chuť přistupovat na tu skutečnou vrstvu temného světa, ve které se dnešní politika odehrává. Bude jim to nepříjemné a bude jich čím dál víc. Věřím, že to je principem lidské evoluce.