Nebýt ve stádu

Mnoho z nás v sobě má obrovský potenciál, který je spoután strachem z odmítnutí. Lidé podléhají neustálému utrpení, pokud svou vlastní sebejistotu odvíjejí od hodnocení ostatních. Pokud nejsme závislí na tom, jak jsme přijímáni a co si o nás ostatní myslí, můžeme dokázat veliké věci.

Třicetipětiletá britská sekretářka Ellie Cole je takovým malým příkladem. Každý den cestou z práce poslouchá své oblíbené skladby a provádí při tom své velmi umírněné taneční kreace. Nebylo to nijak vyjímečné, Ellie taková prostě je. Tancuje na zastávce do rytmu hudby každý den. Všichni ji tu už znají a respektují.

Možná  proto, že většina z nás se bojí dělat to, co nedělají ostatní. Nebýt ve stádu. Bylo by to ostatně podivné město, kde by byla plná ulice tančících lidí, ale jeden nebo jedna taková, to není vůbec špatné..

Ellie Cole studovala divadelní umění v Eastleigh College asi jeden rok, než musela školu opustit, neboť přišla o práci. Roky šly dál, ale Ellie nepřistoupila na hru ostatních, nenasadila si masku šedé a jednotvárné tváře, která se jen přesouvá mezi prací a domovem, vyhýbajíce se pohledu ostatních, plujíce ve své vlastní bublině.

Ellie se nepodvolila všednodennosti a naopak si i ty nejobyčejnější chvíle dokázala zaplnit vlastní kreativitou. K tomu, abychom mohli být šťastní nebo alespoň spokojení, potřebujeme tak málo…

Jak sama Ellie říká, její matka si o ní myslí, že je prostě jen praštěná. To si však rozhodně nemyslí někteří další.  Jak tvrdí Jane Rowland, pro ni a ostatní z ulice je Elie naopak velkou inspirací. To byl ostatně také důvod, proč Jane Elie natočila na video z kavárny naproti zastávce a umístila záběry na Youtube.

Ellie Cole na zastávce

Téměř 900 000 tisíc zhlédnutí má v tuto chvíli video, na kterém není nic jiného, než poněkud obézní ženská, co si na zastávce během čekání na autobus krátí čas kreativním tancem. Drtivé většině diváků se video líbí. Něčím je oslovilo. Možná čímsi, co není na první pohled zřejmé, ale co tak nějak cítíme, pokud si video prohlédneme. Každý člověk je naprostý originál a všichni máme v sobě svůj tvůrčí potenciál na dosah.

Video, ve kterém Ellie Cole “vystupuje” se dostalo do rukou spisovatele a ředitele kulturní instituce a Elie Cole tak přece jen měla možnost vrátit se alespoň na chvíli  na taneční prkna.

K tanci není zapotřebí drahá sportovní výbava nebo členství v nějakém elitním klubu. Tančit můžeme takřka kdykoliv a kdekoliv.  třeba jen tak sami pro sebe na zastávce, když čekáme na autobus. Kdo ví, možná právě pro tuto chvíli jsme se narodili. ,