Narkobaron zmizel z márnice

Tělo mexického narkobarona ukradli z márnice

Při akci mexického námořnictva přišel o život lídr brutálního mexického drogového kartelu Zetas.

První forenzní testy potvrdily, že při akci mexického námořnictva přišel o život Heriberto Lazcano, lídr brutálního mexického drogového kartelu Zetas, uvedla dnes tisková agentura Reuters.

Podle mexického námořnictva se otisky prstů shodovaly s otisky Lazcana v databázi. Lazcana, přezdívaného také „kat“, zabili v neděli při přestřelce v mexickém státě Coahuila. Zahynul při ní i další podezřelý člen Zetasu.

Mexický prokurátor mezitím oznámil, že Lazcanovo tělo z márnice na severu země ukradli ozbrojení muži. Ke krádeži těla došlo pouze několik hodin po přestřelce.

Lazcano byl jedním z nejhledanějších mužů Mexika a úřady Spojených států nabídly za jeho dopadení odměnu až do výše pěti milionů dolarů.

Kartel Zetas, považovaný za jednoho ze dvou nejmocnějších gangů v Mexiku, spáchal několik z nejnásilnějších činů v mexické drogové válce, která si během vlády prezidenta Felipeho Calderóna vyžádala zhruba 60 000 životů.

Kartel Zetas vznikl z bývalých mexických policistů ze speciální jednotky, které cvičily americké a izraelské jednotky na boj proti pašerákům drog. Nechali se nakonec přeplatit největším mexickým drogovým gangem Zálivový kartel. Pro něj již několik let vykonávají tu nejšpinavější práci.
V počátcích, v roce 2002, měl Zetas padesát členů, nicméně rychle se rozrostl a nyní čítá několik tisíc členů, působících v 31 mexických státech.