Máme se bát nových virů?

Vědci v Británii varují před možnou novou virovou epidemií. Hlavní britský virolog profesor John Oxford z lodnýnskej Queen Mary ‚s School of Medicine je přesvědčen, že epidemie vypukne v průběhu příštích pěti let. Internetové publikace spojují nedávnou smrt 38-letého Brita, který se nakazil v Afghánistánu, se začátkem nové epidemie. Úmrtnost by prý měla překročit 30%.

Photo Credit Xavier Donat via Compfight

Někteří odborníci se mezitím domnívají, že došlo k určitému nedorozumění. Brit se v Afghánistánu nakazil krymsko-konžskou horečkou – dané onemocnění dokáže  evropský  lékař  úspěšně léčit již dlouhou dobu, říká odborník na epidemiologii Alexander Platonov:

„Tuto nemoc objevili ruští lékaři a dnes je nám již dobře známá. Každoročně se jí v Rusku nakazí přibližně 100 osob, v Turecku více než tisícovka. Jedná se o dost těžké onemocnění, neumírá však 30% pacientů, ale při správné léčbě (jako, například v Rusku) 2%, v Turecku 5%.

Publikace o „viru zkázy“ (anglicky Armageddon virus) se zabývá minimálně dvěma různými onemocněními. Nezávisle na případu krymsko-konžské horečky zaznamenali britští vědci i nový virus podobný atypické pneumonii – ta v roce 2003 zabila několik stovek lidí. Nový virus objevili britští vědci.

Virolog John Oxford s největší pravděpodobností hovoří právě o tomto viru, mnozí odborníci však tvrdí, že celou situaci netřeba dramatizovat. Vědci objevují nové viry nepřetržitě, není tedy žádný důvod k panice, tvrdí Alexander Platonov:

Jedná se o nový druh viru a na člověka se pravděpodobně přenesl přes netopýry. Vyšetřením bylo podrobeno více než 50 lidí, kteří byli v kontaktu s nemocnou osobou – nenakazili se. Nové viry objevujeme každoročně a ve většině případů se tato onemocnění na lidi přenášejí právě přes zvířata. Velká část virů, které se šíří z člověka na člověka je nám dnes už známá. Ctěný londýnský profesor tak zase jednou předpověděl „konec světa“ a já si nemyslím, že má pravdu. Pokud lidstvo nevymřelo během předešlých epidemií, navíc  bez kvalitní zdravotní péče, proč by k tomu mělo dojít během příštích pár let?

Platónova slova jsou uklidňující, avšak skutečnost, že svět čas od času zasáhne smrtelná epidemie, nelze ignorovat. Zdá, že jsme odsouzeni k tomu, abychom znovu a znovu překonávali překážky evoluce, umírajíc jako jedinci, ale prežívající jako druh.