Lukašenko varuje před překročením Rubikonu

Ještě před otevřením volebních místností odevzdalo svůj hlas předčasně za pět dnů 36 procent voličů.  Jak dopadnou dnešní volby v Bělorusku? Kdo zvítězí? Že by opět Lukašenko?

Prezidentské volby se v něděli konají v Bělorusku, v nichž autoritářský lídr Alexandr Lukašenko podle pozorovatelů nemá žádného vážného soupeře a podle očekávání hladce získá další, už páté pětileté funkční období.

Specialitou tamních voleb je tzv. předčasná volba. Podle ústřední volební komise ještě před otevřením volebních místností v bývalé sovětské republice, odevzdalo svůj hlas za pět dní celých 36 procent ze sedmi milionů registrovaných voličů.

Jako problém předčasné hlasování v Bělorusku vidí také česká poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), která průběh voleb sleduje v okolí Minsku. „Nejsme si zcela jisti, zda kontrola hlasů odevzdaných v předcházejících dnech bude dostatečná,“ řekla pro ČTK.

Podle opozičních lídrů je možnost předčasného hlasování ideální nástroj na falšování výsledků voleb. Opozice také vyjádřila obavy, že na státní zaměstnance, studenty a nemocniční pacienty byl vyvíjen nátlak, aby využily možnost předčasně hlasovat. Uvedly to tiskové agentury AP a DPA.

Formálně jsu tři političtí kandidáti

Lukašenko má k dispozici celkem tři formální protikandidáty ve volbách: Jedná se o lídry dvou provládních politických stran – Sergeje Gajdukeviče a Nikolaje Ulachoviče – a málo známou opoziční aktivistku Taťjanu Korotkevičovou. Opozice vyzvala Taťjanu Korotkevičovou, aby odstoupila a netříštila tak síly zbylé dvojce, ta to však odmítla.

Lukašenko během své 21-leté vlády tvrdě zasahoval proti odpůrcům a disidentům, přičemž si pěstoval image silného lídra schopného zaručit pořádek a stabilitu.

Volby pod palbou kritiky

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) kritizovala předchozí běloruské volby za porušení tajnosti během předčasného hlasování.

OBSE v neděli oznámila, že její mezinárodní pozorovatelé monitorující volby v Bělorusku, zveřejní předběžné povolební prohlášení na tiskové konferenci v pondělí v běloruské metropoli Minsk.

Mnozí Bělorusové zastávají názor, že ekonomické problémy země a krvavé proruské povstání v sousední Ukrajině jsou dostatečnými důvody, aby znovu volili současného prezidenta – ten podle nich zaručí stabilitu země, napsala agentura DPA.

Vízěz bez překvapení

Podle zářijového průzkumu veřejného mínění, který provedl uznávaný běloruský Nezávislý institut pro socioekonomické a politické studie, bude pro Lukašenka hlasovat 64 procent voličů.

Nejsilnější opoziční kandidátka Korotkevičová, aktivistka občanské kampaně Mluv pravdu, získá podle stejného průzkumu 25 procent hlasů. Korotkevičová ani nepočítá, že by mohla ve volbách zvítězit, vyjádřila se, že bude šťastná, pokud získá alespoň 20 procent.

„Když jsme s kampaní začínali, měla jsem podporu dvě procenta. Bylo by divné, kdybychom nyní tvrdili, že chceme vyhrát,“ dodala.

Prezidentské volby se konají jen několik dní poté, co běloruská spisovatelka a investigativní novinářka Světlana Alexijevičová dostala Nobelovu cenu za literaturu za rok 2015.

Tato ostrá kritička běloruského režimu řekla v sobotu v Berlíně, že Lukašenko určitě vyhraje. Připomněla výrok bývalého sovětského diktátora Stalina, podle kterého nezáleží na tom kdo hlasuje, ale na tom, kdo hlasy počítá.

„Pro svobodu potřebujete svobodné lidi a takové stále nemáme,“ prohlásila nositelka Nobelovy ceny.

Protesty po volbách

Po posledních prezidentských volbách v roce 2010 následovaly masové protesty v Minsku. Za podněcování těchto nepokojů odsoudili a poslali do vězení tři kandidáty, včetně Andreje Sannikova.

Nepředpokládá se, že volby vyvolají podobné nepokoje. Nedávné opoziční shromáždění přilákaly poměrně malé počty lidí.

Volby se konají v období zlepšených vztahů Běloruska s Evropskou unií. Zdroje z EU v pátek 9. října ohlásili, že unie se připravuje na dočasné zmírnění běloruských sankcí, pokud po volbách nebudou následovat represálie proti odpůrcům Lukašenka a případným demonstrantům.

Bělorusko, které je často označováno za poslední diktaturu v Evropě, zlepšilo své mezinárodní vztahy, když propustilo politické vězně a přispělo k mírovým dohodám v ukrajinské krizi.

„Tyto volby končí dnes v 20:00. Nedovolíme, aby někdo destabilizoval situaci.“ Řekl dnes Lukašenko na adresu představitelů opozice v Minsku po hlasování.
Lukašenko také řekl, že během volební kampaně opozice porušila platné právní předpisy, jako je organizování neschválených pouličních demonstrací.
Pokud prý bude opozice i nadále žít ze zahraničních grantů, tyto údaje budou zveřejněny.
„Nepřekročte Rubikon, odpověď soudních orgánů by byla přiměřeně ostrá.“ Varoval Lukašenko opozici.