Jsou Pirátské noviny opravdu pirátské?

Není tomu dávno, co byl zvolen Ivan Bartoš do čela Pirátské strany. Jak uvedl na svém Facebook Profilu, obdržel v prvním kole 81 hlasů od 95 hlasujících členů. Nicméně, jak uvádějí Pirátské noviny, na celostátním volebním sjezdu, kde se o předsednictvu rozhodovalo,  ležely o víkendu plakáty s natištěným Ivanem Bartošem,  titulovaným už jako „předseda strany“. V tu dobu ještě předseda strany nebyl, nicméně plakáty byly schváleny a vytištěny a rozdávaly se ihned po volbách do vedení strany.

Podle tvrzení pirátů byl T.G.Masaryk prvním Českým prezidentem

 

Ivan Bartoš prezentuje Pirátské noviny jako projekt Martina Brože, který se chce přes Pirátské noviny zviditelnit. Rozhodně je tu tedy určitý problém, který se však u nově vznikající strany, která roste zdola a nikoliv jako manažerský projekt dá předpokládat.

Trochu jiná situace je však s dalším webem, který Pirátská strana zaštítila. Jedná se o web sledujuserialy.cz

Pirátská strana totiž čelí v souvislosti s webem trestnímu oznámení svého člena. Ten podal oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze zpronevěry, nedovoleného obohacování, porušení zákona o politických stranách a porušování autorského zákona za účelem zisku

Na vině byla komerční reklama, kterou bez vědomí Pirátské strany umístili na stránky správci webu. Zisk z této reklamy se mohl pohybovat v řádu desítek tisíc korun měsíčně, avšak v účetnictví strany se samozřejmě neobjeví. Nutno dodat, že oficiálním vlastníkem webu je právě strana Pirátů.

Trestní oznámení bylo podáno na Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Místopředseda strany Jakub Michálek označil podavatele trestního oznámení za zhrzeného člena, který není na kandidátce Pirátů a jehož kamarád byl celostátním fórem odvolán z kontrolní komise pro nečinnost. V době psaní tohoto článku, byla reklama na web, prodávající trička stále ještě v provozu.