Zpupní lékaři?

Společnost se bez nich neobejde, ale zároveň je nechce zaplatit (a je to vůbec zapotřebí? Čínská medicína léčí lépe a levněji, říká šéf hradecké nemocnice. Chce kliniku i univerzitu). Pokud však tato společnost neuzavře hranice, oni si odejdou tam, kde je nějaká jiná společnost zaplatí. Je nějaké řešení? Ano, společnost by je mohla například zbavit občanských práv. Co kdyby například  nemohli vycestovat, nebo stávkovat? Nechali jsme je vystudovat a oni teď chtějí zaplatit za to, že nás mohou léčit?  Ano, lékaři jsou zpupní (ironický perex)

„My jsme kompletně vyčerpaní, nemáme motivaci a prostor na vzdělávání,“ říká 33letá Júlia, lékařka motolské nemocnice, která se snaží dodělat atestaci z urgentní medicíny.
„Je to časově hrozně náročné, finančně to moc nepoznáte. Jsou to minimální peníze, takže i motivace je minimální. Přitom pak máte kompletní zodpovědnost za vše, co děláte,“ vysvětluje. A tak se nediví, že mnoho jejích kolegů odešlo za prací do Německa nebo Anglie.
„Mám dvanáctky, pracujeme přes víkendy a svátky. Porovnávala jsem průměrnou hodinovou mzdu s kamarádem, který je malíř pokojů a nedosahuji ani půlku jeho mzdy,“ prozrazuje.

V ambulantní péči byla (před dvaadvaceti lety) při tvorbě sazebníku kalkulována hodnota bodu 1,0 Kč. Nyní je 1,03.

Lékařská komora navrhuje zvýšit platbu za státní pojištěnce, sjednotit zdravotní pojištění podle výše příjmů nebo zavést zdravotní daň na tabák a alkohol.

Rozhlas.cz

Related Posts

About The Author