Zatčení R.Smetany na odborářské demonstraci v Praze

Roman Smetana se nechal zatknout. Udělal to po skončení odborářské demonstrace. Přistoupil k nic netušícím policistům a vydal se jim. Překvapení policisté byli nejprve nedůvěřiví, ale po předložení dokladů se dali do práce a Smetanu „doprovodili“ na nejbližší služebnu. Celá událost však neproběhla úplně hladce. Policisty a „pachatele“ Smetanu doprovázelo na služebnu několik desítek demonstrantů, kteří dávali najevo, že se jim „zatčení“ Smetany nelíbí. Demonstranti skandovali: „Gestapo“, „Hanba“ a „Janouška bráníte, Smetanu vězníte!“ Před policejní služebnou pak dav setrval a domáhal se propuštění Smetany.

Když se jim dostalo vysvětlení, že Smetana se sám odevzdal do rukou zákona, aktivní občan požadoval, aby byl také uvězněn. Celá situace byla lehce dramatická. Ulice byla zaplněna desítkami zvědavých diváků, z nichž však někteří netušili, o co vlastně jde.

„Já žádnýho Smetanu neznám.“ Svěřovala se žena své přítelkyni, zatímco sledovala kameramany, kteří se snažili ulovit zajímavý příspěvek pro své agentury.

Zatímco někteří demonstranti prostor opustili, jiní naopak přišli. Bylo však znát, že to, co je zde drží, je z větší části zvědavost, než jejich občanský postoj.

Před služebnou probíhaly vzrušené rozhovory o demokracii, přičemž po nedalekých chodnících se procházeli muži s mobilními telefony, kteří diktovali průběh „akce“ komusi na druhém konci linky. Samozřejmě nechyběli policisté, kteří s pomocí svých vysílaček udržovali nezbytný kontakt. Na místě bylo možné zahlédnout také podivné muže s doutníky, kteří žmoulali své vysílačky inkognito a nebylo jasné, komu své názory na situaci sdělovali. Dokonce bylo možné na místě spatřit skupinku mladíků, kteří zde řešili jakýsi spor mezi sebou. Až při kontrole nafoceného materiálu jsem si povšiml, že jeden z mužů měl na uchu sluchátko, jaké můžeme vidět na mužích zákona, střežících mocné tohoto světa.

Ačkoliv zpočátku jsem chápal konání policistů tak, že se snaží zabránit vniknutí demonstrantů na služebnu, později, když emoce poněkud opadly a bylo natočeno několik rozhovorů pro televizní stanice, se ukázalo, že policisté proti návštěvě demonstrujících nic nemají a vpustili je dovnitř. Zda si je ponechali však není známo. Dominantní postavou celé akce byl v každém případě Karel Rožánek, jenž uskutečnil rozhovor s kompetentním policistou, který pro zpravodajství objasnil, jaký bude další postup v celé věci. Jakmile se začali demonstranti nořit do průchodu policejní služebny, po krátkém zaváhání se K.Rožánek vydal za nimi.

Categories: 

Related Posts

About The Author