V Česku se přitvrdí proti alkoholu, prohibice zatím nehrozí

Praha – Jak se zdá, v Česku by se v vlízké budoucnosti měl omezit počet míst, kde bude dostupný alkohol. Na boj proti nadměrnému popíjení budou přispívat jak prodejci, tak i výrobci. Takové návrhy zvažuje Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor. Češi jsou totiž na předních místech v mezinárodních žebříčcích v počtu vypitého alkoholu. Podle Vobořila je třeba, aby se protidrogová politika zaměřila více proti legálním drogám.

By: Chunky Salsa

Podle Vobořila dnes pijí tvrdý alkohol i děti ze základních škol. Dle výroční zprávy o stavu drog již pije ve škodlivé míře 1,4 milionu Čechů. Závislost ohrožuje 150 000 dospělých do 64 let.

Alkohol také zhoršuje výkonnost a je viníkem mnoha úrazů, nemocí a dopravních nehod. Nezanedbatelný není ani počet trestných činů pod vlivem alkoholu. Finanční a další ztráty na výdaje na nápravu škod či léčení dosahují ročně miliardy.

Některé státy již prodej alkoholu omezují. Jak uvedl Vobořil, v Briánii se smí alkohol prodávat pouze v licencovaných obchodech. Velkým problémem je také popíjení nezletilých. 61 procent si přitom alkohol může nakoupit přímo v obchodech. Uvažuje se také o trestu pro provozovatele barů, restaurací a klubů nejen za nalévání nezletilým, ale již za samotnou skutečnost, že se v jejich prostorách nezletilci pod vlivem alkoholu nalézají.

Jak řekl pro ČTK Vobořil, nová česká protidrogová strategie, která by pak měla platit od roku 2018, by podle Vobořila měla zahrnovat nejen postup proti drogám ilegálním, ale i legálním.

Related Posts

About The Author