Rusové pokračují v náletech na území syrské opozice

Rusko pokračuje v náletech v Sýrii. Západ varuje, že neútočí na islámisty, ale na opozici, mezi politiky panuje obava z ruských záměrů v Sýrii.

Ruská letadla podnikla za posledních 24 hodin nad syrským územím 25 misí, přičemž údajně zasáhly devět cílů extremistické organizace Islámský stát (IS).

Jak v pondělí v Moskvě informoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, ruské letouny zasáhly velitelské stanoviště jedné z formací IS v provincii Lázikíja. Objekt byl přesným zásahem zcela zničen.

Koalice států složená z USA, Velké Británie, Francie, Německa, Kataru a Saúdské Arábie však obvinila Rusko, že své útoky i nadále zaměřují především na syrskou opozici, nikoliv na pozice Islámského státu.

„Ruské operace v Sýrii povedou pouze k další eskalaci násilí a prohlubování extremismu v zemi,“ psalo se v prohlášení, které citovala CNN.

Podle tohoto prohlášení není jisté, zda je záměrem Ruska pomoc Asadovu režimu, nebo boj proti Islámskému státu.

Podobné informace přinesl na svém webu Institut pro studium války, podle kterého Rusové pokračují v náletech na území syrské opozice, místo aby útočily na cíle islamistů.

Nálety na pozice povstalců bojujících proti vládě současného syrského prezidenta Bašára Asada spustilo Rusko minulou středu. Moskva je Asadovým spojencem.

I mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že cílem operací ruských letadel v Sýrii, je podpora útočných akcí ozbrojených sil Sýrie v jejich boji „s teroristickými a radikálními organizacemi a silami, které se nacházejí na území Sýrie“.

Peskov upřesnil, že cílem ruských letadel jsou „tedy teroristické a extremistické seskupení“.

Peskov v pondělí současně vyloučil zhoršení vztahů Ruska s Tureckem, v důsledku incidentu z uplynulého víkendu, kdy ruská stíhačka během letu na společných hranicích se Sýrií, narušila turecký vzdušný prostor.

Kremelský mluvčí vysvětlil, že vztahy Turecka a Ruska jsou komplexní a mají velmi silný základ. Dodal také, že ruské úřady prověřují informaci o narušení tureckého vzdušného prostoru letadlem ruského vojenského letectva.

Ruské velvyslanectví v Turecku v pondělí mezitím přiznalo, že k zmiňovanému incidentu došlo, informovala agentura Reuters s odvoláním na ruský Interfax.

Mluvčí ruské ambasády dodal, že vysvětlení ve věci poskytly v Moskvě tureckému vojenskému atašé.

Related Posts

About The Author