Pussy Riot je zima

Vě vězení je zima

Ve vězeňských zařízeních sovětského typu je nedostatek léků, neteče tam teplá voda a v zimě vězni mohou mít jen tenké erární oblečení.

Dvě členky ruské punkové skupiny Pussy Riot, které byly odsouzeny na dva roky vězení za protest proti prezidentovi Vladimiru Putinovi v moskevském Chrámu Krista Spasitele, mohou být pobytem ve vězeňském zařízení ohroženy na zdraví a životě. Tvrdí to soudem osvobozená členka skupiny Jekatěrina Samucevičová, v rozhovoru pro agenturu Reuters.

DSC03071

Ilustrační obrázek

Ve vězeňských zařízeních sovětského typu je nedostatek léků, neteče tam teplá voda a navzdory nízkým teplotám, v zimě vězni mohou mít jen nedostatečně teplé erární oblečení. Tvrdí Samucevičová o poměrech, které panují ve vězení v Mordvianské republice, kde si trest odpykává Nadežda Tolokonnikovová. Druhá odsouzena, Maria Aľochinová, absolvuje trest v Permské oblasti na Urale.

Nemoc je tu problém

Rozhovor, který Samucevičová poskytla agentuře Reuters, se z bezpečnostních důvodů odehrál v jedné z restaurací McDonald na předměstí Moskvy.
Samucevičová uvedla, že ve vězení není dostatek léků a v případě, že nemocnému nepomůže spoluvězeň, může zemřít. Podle jejich slov je v ruských věznicích zažitý názor, že onemocnění vězně je pouze jeho vlastní problém.

Prioritou přívrženců Pussy Riot je dosáhnout propuštění vězněných členek na svobodu. „Skupina se neskládá pouze z nás tří, je nás mnohem víc.“

Samucevičová v rozhovoru kritizovala Putina za to, že rozsudky nad členky Pussy Riot hodnotil jako rozhodnutí běžného soudu v běžné trestní věci.

Jak připomíná Reuters, nedávný průzkum veřejného mínění odhalil, že většina Rusů souhlasí s trestem nad členky Pussy Riot: více než 40 procent dotázaných se dokonce domnívá, že soud mohl být ještě přísnější.

Kreml má kontrolu nad médii

Samucevičová na konto výsledků  průzkumu uvedla, že Kreml využil svoji kontrolu nad médii, která podávala zkreslený obraz o Pussy Riot. Myslí si, že kdyby lidé slyšeli, co říkali a zpívali, okamžitě by pochopili smysl jejich akcie v Chrámu Krista Spasitele.

Opozice v souvislosti s kauzou Pussy Riot upozornila na ironii, když o posvátnosti církve vyprávěl Putin, který jako dlouholetý agent KGB pracoval pro sovětskou moc potlačující všechny formy církevního života.

Samucevičová se domnívá, že Putinova vláda padne pod tlakem masových protestů. Represe Kremlu vůči opozici podle jejího názoru jen svědčí o strachu, který disidensktská hnutí vyvolává u lidí, co jsou u moci. „Systém jako takový se rozpadá. Stává se stále represívnejší … Končí to totálním rozpadem – jako Sovětský svaz,“ předpokládá Samucevičová.

Related Posts

About The Author