Nákladní loď se potopila po srážce s tankerem

K Nizozemsku směřují po havárii nákladní lodi s tankerem dvě ropné skvrny.

Ekologové se chystají na pomoc migrujícím ptákům.

 Reuters: Dvě ropné skvrny, z nichž každá měří přes tři kilometry, unáší moře k pobřeží Nizozemska po ranní srážce nákladní lodi a ropného tankeru v Severním moři u pobřeží Belgie.

Informovala o tom tisková agentura Belga. V Nizozemsku registrovaná, 130 metrů dlouhá nákladní loď Flinterstar se dnes v časných ranních hodinách srazila s tankerem nedaleko belgického přístavu Zeebrugge a potopila se.

Na záchranné operaci spolupracovali obě země. Zachránili všech 12 členů posádky potopené lodě, z nichž dva utrpěli menší zranění, uvedla agentura DPA.

Dvojice ropných skvrn se po havárii objevila ve vzdálenosti několika kilometrů od pobřeží v době, kdy úřady začaly připravovat operaci na odstranění následků kolize. Do nizozemských vod by mohla dorazit v úterý večer, informovala Belga.

foto_belgian

Po srážce dvou lodí směřují k Nizozemsku dvě ropné skvrny.

Vlámská ekologická organizace Vogelbescherming Vlaanderen varovala, že ropa může ublížit migrujícím ptákům směřujícím na zimu na jih. Členové organizace se připravují na čištění ptáků od ropy.

Vlámské orgány konstatovali, že k operaci na odstranění následků kolize, jsou celkem dobré podmínky, vlny dosahují výšky do 35 centimetrů.

Guvernér provincie Západní Flandry Carl Decaluwé řekl, že nehoda nepředstavuje ekologickou hrozbu pro belgické pobřeží.  Nákladní loď Flinterstar vezla 73 tun topného oleje a 125 tun motorové nafty a také ocelové prvky a stavební materiál, když se kolem 4.00 h potopila. Po kolizi byla loď nasměrována na mělčinu, kde ji voda zaplavila až po palubu.
Příčina srážky je zatím předmětem vyšetřování.

Ropný tanker s délkou 315 metrů a šířce 51 metrů plul pod vlajkou Marshallových ostrovů a při kolizi utrpěl jen menší poškození, uvedla belgická televizní stanice RTBF. Tanker je na opravě v přístavu Zeebrugge.

Related Posts

About The Author