Miliony lidí se připravují na ničivý hurikán

Evakuace desítek tisíců lidí

Jak se hurikán Sandy přibližuje k východnímu pobřeží USA, miliony lidí žijících v těchto hustě obydlených oblastech se týden před prezidentskými volbami připravují na silné přívalové deště, prudký vítr, možnost záplav a výpadky elektřiny.

Guvernéři států, které by měla podle předpovědí meteorologů „megabouřka“ zasáhnout v pondělí večer nebo v úterý v časných ranních hodinách, jsou v nejvyšší pohotovosti.

Jak informovala agentura Reuters, v nejzranitelnějších pobřežních oblastech ve státech Delaware a New Jersey byla v sobotu vyhlášena povinná evakuace desítek tisíců lidí.

Vedení New Yorku v obavách před masivními povodněmi zase zvažuje, že v neděli od sedmé hodiny večerní  do třetí hodiny ranní následujícího dne zavře metro a přeruší veškeré autobusové a železniční linky.

Lidé si připravují zásoby

Úřady vyzývají občany, aby si připravili zásoby jídla, vody a baterií pro případ, že se ocitnou i několik dní bez elektřiny.

Některé místní zastupitelstva oznámila, že v pondělí a úterý může dojít k uzavření škol. Sandy stejně ohrožuje i leteckou dopravu.

Hurikán se v sobotu večer nacházel asi 530 km jižně od mysu Hatteras v Jižní Karolíně. Bouře se pohybovala nad Atlantickým oceánem rychlostí 20 km za hodinu a doprovázel ji vítr o rychlosti 120 km za hodinu.

Dá se předpokládat, že bouřkové počasí zasáhne 50 až 60 milionů obyvatel USA. Předpovědi přitom upozorňují, že Sandy by mohla mít ještě ničivější následky než hurikán Irene, který v srpnu minulého roku na severovýchodě Spojených států napáchal škody za miliardy dolarů.

Obama a Romney mění plány cest

Zatímco americký prezident Barack Obama a jeho vyzyvatel ve volbách republikán Mitt Romney v sobotu s plným nasazením přesvědčovali poslední nerozhodnuté voliče ve státech New Hampshire a Florida, své plány na další cesty museli kandidáti přehodnotit s ohledem na existenci hurikánu Sandy.

Romney musel zrušit zítřejší cestu do státu Virginia, kde jsou preferenční hlasy kandidátů mimořádně vyrovnané. Republikán se místo toho odebere do Ohia.

Obamu přinutila bouře přesunout svoji cestu na Floridu z  pondělí na neděli. Prezidentův tým však ještě neoznámil, zda se Obama chystá zrušit nebo přesunout i vystoupení s bývalým šéfem Bílého domu Billem Clintonem, které je naplánováno na pondělí ve státě Virginia.

„Bouři pozorně monitorujeme a přijmeme veškerá nezbytná opatření, abychom zajistili bezpečnost našich dobrovolníků a celého týmu,“ vzkázal mluvčí organizačního týmu Obamovy kampaně Jen Psaki.

Obama si přitom velmi dobře uvědomuje, že rizika, která s sebou „superbouře“ přináší nesmí brát na lehkou váhu. Mohla by se na něj totiž sesypat podobná dávka veřejné kritiky, jak tomu bylo v případě prezidenta George W. Bushe po hurikánu Katrina v roce 2005, což by mu v kampani určitě nepomohlo.

Related Posts

About The Author