Když USA kácí les

Když se kácí les, lítají třísky. To je velmi oblíbené pořekadlo, které používají bojovníci na všech frotnách. I to zřejmě vede generálního prokurátora Erica Holdera k tvrzení, že má prezident Spojených států právo nařídit státní vraždu bez formálního obvinění nebo soudu.

Barack Obama podepsal na konci minulého roku zmocňovací zákon národní obrany. Ten umožňuje prezidentovi uvěznit kohokoliv do vojenského vězení na dobu neomezenou bez obvinění.

Startují se pily, brousí se sekyry.

Likvidační matrix

Jen si to představte, sedíte u veliké ploché obrazovky a navádíte bezpilotní letoun na cíl. Kolik je takových simulačních her? Kolik lidí dnes a denně tráví podobnými simulacemi svůj čas? Potřebujeme bojovat, bojujeme tedy alespoň virtuálně. Někteří z hráčů však nebojují virtuálně, jejich boj je skutečný, byť sami v žádném ohrožení nejsou.

Není to tak dlouho, co byl prováděn vědecký výzkum zkoumající naše rozhodování v krizových situacích.
Obě sledované skupiny měly stejný úkol. Zachránit několik lidí obětováním jediného.

Situace byla vytvořena tak, že vlak jel po trati, na které stálo větší množství lidí. Každý účastník experimentu měl možnost zachránit celou skupinu lidí před vlakem tím, že z mostu pod vlak shodil člověka. Díky tomu vlak vykolejil a skupina lidí byla zachráněna. V čem byl háček?

U jedné skupiny stačilo ke shození člověka z mostu zmáčknout tlačítko, druhá skupina musela čin vykonat tak, že do „obětovaného“ člověka strčí osobně.

 

[adsenseyu1]

Related Posts

About The Author