Když USA kácí les

Novinář Clive Stafford Smith, který navštívil Islámabád, popsal svou zkušenost takto:

„Během dne jsem se seznámil s šestnáctiletým mladíkem z Wazíristánu jménem Tarík Azíz. Američané usmrtili raketou jednoho jeho bratrance a on chtěl vědět, jak s tím seznámit Západ.

O tři dny později oznámila CIA, že eliminovala ,čtyři extremisty‘. Ve skutečnosti šlo o dvě oběti. Tarík vezl autem svého dvanáctiletého bratrance k tetě a cestou je usmrtilo americké bezpilotní letadlo.

Stalo se to čtyřiadvacet hodin poté, co se CIA vychloubala, že zlikvidovala šest jiných extremistů – ve skutečnosti zavraždila čtyři dělníky z dolu na chrom, kteří se autem vraceli domů z práce. V obou případech místní udavač vhodil do vozidla monitor GPS a lhal, že ve vozidle seděli ,extrémisté‘, aby dostal od Američanů zaplaceno.“

Když se kácí les, lítají třísky. Je to doufám jasné. Stačí se však rozhodnout, zda jsme les, třísky nebo dřevorubec. Nebo to tak není?

“Stejně jako při sbírání vězňů pro záliv Guantánamo, CIA platí obrovské peníze každému, kdo jí identifikuje „teroristy“. Pět tisíc dolarů je pro udavače z Wazíristánu obrovská částka, je to pro Evropana ekvivalent asi 7,5 milionu Kč. Udavač se musí rozhodnout: Má riskovat vhodit monitor GPS do vozidla skutečného, nebezpečného teroristy, anebo nechat Američany popravit bezvýznamného civilistu, kterého udavač udá, že je to údajně „extremista“? Stačí, že mu začínají růst vousy.” citace: Clive Stafford Smith

Related Posts

About The Author