Jak na bolest

Přitom způsob našeho života nás velmi cíleně směřuje právě do jeho ordinace. Sedavé zaměstnání, bolesti zad, lopatek, kloubů, to vše jsou domény rehabilitačních lékařů.

Samotný lékařský obor rehabilitace u nás začal vznikat až v polovině minulého století. Jedním z nejznámějších zakladatelů a zapálených propagátorů rehabilitace u nás, je profesor Karel Lewit.Trutnov má velkou výhodu, že jedna z profesorových žákyň, MUDr. Silvie Šidáková, zde provozuje soukromou rehabilitační praxi.

Dva v jednom

Dobrý rehabilitační lékař musí být samozřejmě dokonale seznámen s lidským pohybovým ústrojím,  ale navíc musí být i dobrý psycholog. Velmi mnoho pacientů totiž trpí svými problémy proto, že si vytvořili špatné stereotypy a návyky, které navíc těžce snáší. A to je třeba změnit.

Pilíř bez farmaceutického průmyslu

Pilířem rehabilitační léčby je léčebný tělocvik. Ten posiluje a zpevňuje svaly, což je nutné k tomu,abychom své tělo lépe drželi a ulevili svalům přetěžovaným. Součástí cvičení bývají automobilizační cviky na uvolnění kloubních blokád.

Léčba pohybového ústrojí
Měkké techniky

Stručně shrnuto, rehabilitační lékař léčí poruchy pohybovového ústrojí a mezi ty nejčastější patří změny ve svalech, svalových úponech, fasciích ( povázkách), na kůži-tedy v měkkých tkáních. Každá bolest v našem těle signalizuje nějaký problém. Bolest může mít původ ve zcela jiné části těla a častou  příčinou jsou právě změny v měkkých tkáních. K jejich léčbě používají lékaři a fyzioterapeuté mimo jiné tzv. měkké techniky. Jedná se o různé techniky ošetření měkkých tkání, které mohou připomínat masáže, ale provádějí se na sucho.

Mobilizace
Určitě jste už někdy viděli chiropraktika v akci. Jediným zázračným pohybem dokáže svého pacienta zbavit úporné bolesti. Pokud chiropraktik není dobrý, může naopak úporné bolesti přivodit. U nás mohou tuto terapii provádět pouze rehabilitační lékaři nebo vyškolení fyzioterapeuté. Dnes však již nejde o násilné a hrubé metody, které se dříve hojně používaly. Právě díky profesorovi Lewitovi se dnes učí rehabilitační lékaři šetrným a jemným postupům, jak uvolnit nemocné klouby a svaly.

Trutnovští rehabilitační lékaři

Pokud máte bolesti a víte, že analgetika nebo injekce nejsou skutečným řešením, můžete navštívit některého z trutnovských rehabilitačních lékařů. Kromě již zmíněné MUDr. Silvie Šidákové provozují v Trutnově ordinace ještě zkušení lékaři MUDr. Viera Audyová a MUDr. Roman Salaj.K návštěvě nepotřebujete doporučení. Vemte s sebou však odhodlání. Odhodlání udělat něco pro své zdraví.

Tags:
Foto: Flickr

Related Posts

About The Author