Evropská unie konečně zasáhne proti pašerákům lidí

NEW YORK – Rada bezpečnosti OSN dnes schválila  námořní operace které chystá Evropská unie na zadržování plavidel pašeráků lidí na volném moři u pobřeží Libye.

Patnáctičlenná bezpečnostní rada přijala rezoluci, vypracovanou Británií, 14 hlasy. Venezuela se hlasování zdržela. Informovala o tom tisková agentura Reuters. „Lidé nemohou beztrestně profitovat z tohoto hrozného obchodu,“ uvedl britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft.
Rezoluce o druhé ze tří fází mise, o které se vedly jednání celé měsíce, patří pod sedmý článek Charty OSN, což znamená, že může být prosazována vojenskými prostředky. Dokument rovněž povoluje EU a jednotlivým zemím naloďovati se na plavidla „s cílem zachraňovat ohrožené životy migrantů, nebo oběti obchodování s lidmi“.

Pátrací a zadržovací operace, tedy druhá fáze mise, je povolena na jeden rok, informovala tisková agentura AP. V rezoluci se uvádí, že k „migrantům třeba přistupovat lidsky a důstojně“. Rada bezpečnosti OSN uvedla, že migrantů z plavidel, které budou zajištěny, přepraví do Itálie. EU nejprve požadovala, aby mohly námořní operace probíhat v libyjských teritoriálních vodách, ale Libye proti tomu protestovala.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že v roce 2015 zatím zahynulo ve Středozemním moři 2987 migrantů.

Operace je zaměřena proti pašování lidí, jakož i proti sítím obchodníků s lidmi a jejich infrastruktuře na jihu centrálního Středomoří mezi břehy Tuniska a Libye.

Původní název mise EUNAVFOR Mediterranean se v druhé fázi změnil na označení Sophia. Jde o jméno dívky, která porodila somálská uprchlice 22. srpna na palubě německé lodi Schleswig-Holstein libyjského pobřeží.

Evropská rada schválila celou vojenskou operaci, podléhající Evropské službě pro vnější činnost (EEAS). V květnu tohoto roku ji také odsouhlasili  šéfové diplomacií zemí EU.

Operace by měla mít tři fáze. První zahrnuje jen záchranné mise a monitorování pašeráků pomocí lodí, dronů a družic. Od začátku července se podle velitele operace, italského kotradmirála Enrica Credendina, podařilo získat detailní poznatky o strukturách a sítích převaděčů.

Ve druhé fázi, která začala ve středu 7. října, budou moci lodě EU operující v mezinárodních vodách ve Středomoří zastavit, prohledat, odklonit a zkonfiskovat předpokládaná plavidla pašeráků. Osoby podezřelé z pašování, mají být zadrženy.

Třetí fáze by měla umožnit likvidaci plavidel a infrastruktury, nejlépe před jejich použitím, a zatčení obchodníků a pašeráků přímo na území země, ve které vyvíjejí svou činnost.

Přechod do třetí fáze, která by měla probíhat i v libyjských teritoriálních vodách, by si však vyžadoval souhlas Libye nebo Rady bezpečnosti OSN.

Velitelství operace se nachází v Římě a řídí ji italské námořnictvo. Náklady nese každý stát sám. Po dosažení plné operační kapacity budou k dispozici prostředky EU ve výši 11,82 milionu eur na dvanáct měsíců. Zatím není jasné, zda šest válečných lodí mise EU, ze vzduchu podporovaných vrtulníky a bezpilotními letadly, dokáže nějak významně ovlivnit  situaci ve Středomoří. V některé dny vyráží z libyjského pobřeží do Evropy až 20 plavidel naložených migranty.


Ilustrační foto: Irish Defence Forces

Related Posts

About The Author