Ankara: Při mírovém pochodu zahynulo nejméně 20 lidí

Dvě exploze dnes ráno v centru města Ankara v Turecku zabily více než dvacet lidí. Na místě je také množství raněných.

Podle vyjádření turceké agentury Dogan již počet obětí přesáhl 20. Příčina výbuchů se vyšetřuje. Došlo k nim těsně před začátkem mírového pochodu. Podle Agentury Andadol mohlo jít o sebevražedný atentát.
Televizní stanice CNN Türk upozornila, že k explozím došlo před začátkem naplánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi.

Ti chtěli demonstrovat proti eskalujícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

K výbuchům došlo nedaleko frekventovaného hlavního železničního nádraží. Na sociálních sítích byly zveřejněné fotografie, kde zraněné oběti útoku leží ulici města v kalužích krve. Na místě jsou destíky zraněných.

Exploze ve městě Ankara

Kurdští separatisté před měsícem odmítli jednostranné příměří v ozbrojeném konfliktu s tureckou vládou. Obviňují tureckou vládu, že pokračováním v boji chce získat hlasy před nadcházejícími volbami.

Před několika dny Radikální Strana kurdských pracujících uskutečnila útok na konvoj obrněných vozidel turecké armády v jichovýchodním Turecku. Zabila při něm 15 tureckých vojáků. Turecké bezpečnostní síly na útok reagovaly operací proti ozbrojencům, při které využily i vzdušnou podporu. Guvernér v oblasti vyhlásil zákaz vycházení.

Kurdští separatisté avizovali ochotu k jednání o klidu zbraní, vláda v Ankaře však požadoval, aby rebelové nejprve složili zbraně a vrátili se do svých základen v severním Iráku. Násilné střety jsou v Turecku na denním pořádku.

Related Posts

About The Author