Američané nechtějí u voleb pozorovatele z Evropy

Američané nechtějí u voleb pozorovatele z Evropy

LOS ANGELES. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří se chystají sledovat nadcházející prezidentské volby ve Spojených státech, mohou čelit trestnímu stíhání, pokud se pokusí navštívit volební místnosti na území státu Texas.

Tamní nejvyšší státní zástupce Greg Abbott to uvádí v otevřeném dopise adresovaném nizozemskému diplomatovi Daan Evertsovi, který stojí v čele Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) zajišťujícího monitorování voleb v členských zemích včetně USA.

Cowboy Boots (Exhibition Crop) Dave Wilson via Compfight

Důvodem pro takové varování jsou podle něj „právně irelevantní“ názory organizace na pravidla prokazování totožnosti voličů i údajné setkání Evertsa se zástupci skupin kritizujících texaskou volební legislativu.

Abbott přitom cituje dokument, kde OBSE naznačuje, že zákony o identifikaci voličů považuje za „překážku“ v uplatňování jejich hlasovacího práva.

Prokurátor v této souvislosti upozorňuje, že „skupiny nebo jednotlivci nepocházejících ze Spojených států, nemají dovoleno ovlivňovat nebo zasahovat do volebního procesu v Texasu“, což se vztahuje i na zástupce OBSE.

Ti se podle něj mohou dopustit „trestného činu“, pokud se přiblíží ke vchodu některé z volebních místností na vzdálenost méně než 100 stop (30,48 metru).

Organizace se sídlem ve Vídni pravidelně sleduje volby členských zemí, včetně států bývalého sovětského bloku, které mívají problémy s dodržováním mezinárodních standardů.

V případě USA měla OBSE připomínky zejména k prezidentským volbám v roce 2000, jejichž výsledky byly sporné a vítězství George W. Bushe definitivně potvrdil až Nejvyšší soud.

Nejvyšší státní zástupce Greg Abbott je známý svým bojem proti současné federální vládě. Za dobu kdy je Barack Obama prezidentem, vydal stát Texas více než 2 500 000 dolarů za projednávání 24 žalob, které podala Abbottova kancelář proti federální vládě. Celkově nad spory strávili právníci více jak14 000 hodin. Ostatně  Greg Abbot se nechal na svém Twitter účtu slyšet, že bude možná nutné zřízení trvalého parkovacího místa, před nejvyšším soudem ve Washingtonem.
Množí se však  námitky reptalů, kteří tvrdí, že by věděli o lepším způsobu, jak utratit peníze,  které tak často mizí v prohraných sporech.

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/volebnim-kontrolorum-v-texasu-hrozi-ze-je-odpraske-serif_250118.html

http://www.chron.com/news/article/Texas-spends-big-bucks-suing-federal-government-3851329.php

Related Posts

About The Author